Microsoft detekuje CCleaner jako potenciálně nežádoucí aplikaci

Autor/ka:| Software

Společnost Microsoft nyní detekuje populární program CCleaner pro optimalizaci systému Windows a Registry Cleaner jako potenciálně nežádoucí aplikaci (PUA) v programu Microsoft Defender. CCleaner je nástroj na odstranění nevyžádaných souborů, čistič registru a obecný nástroj pro optimalizaci výkonu systému Windows vyvinutý společností Piriform. V roce 2017 společnost Avast zakoupila společnost Piriform a mezi jejími uživateli byly určité obavy ohledně sdružování produktů a propagačních akcí Avast.

Microsoft nyní detekuje CCleaner jako potenciálně nežádoucí aplikaci

V nové položce ohrožení, která byla dnes přidána na web Microsoft Security Intelligence, společnost Microsoft nyní klasifikuje CCleaner jako hrozbu PUA: Win32 / CCleaner. Tato stránka neposkytuje žádné informace o tom, proč společnost Microsoft nyní klasifikuje CCleaner jako PUP / PUA, ale společnost Microsoft uvedla, že nepodporují čističe registru a že by se neměly používat. „Některé produkty, jako jsou nástroje pro čištění registru, naznačují, že registr vyžaduje pravidelnou údržbu nebo čištění. Při nesprávné úpravě registru pomocí těchto typů nástrojů však mohou nastat vážné problémy. Tyto problémy mohou kvůli nestabilitě vyžadovat, aby uživatelé přeinstalovali operační systém. Společnost Microsoft nemůže zaručit, že tyto problémy lze vyřešit bez přeinstalace operačního systému, protože rozsah změn provedených nástroji pro čištění registru se liší od aplikace k aplikaci, “uvádí Microsoft v bulletinu podpory z roku 2018. Kromě toho Microsoft hodnotící kritéria uvádějí, že zobrazování „zavádějící“ nebo „nepřesné“ tvrzení o soubory a záznamy v registru by způsobilo program, který spadá pod klasifikaci potenciálně nežádoucí program.

Proč je potenciálně nežádoucí aplikací?

Software vás nesmí zavádět ani nutit k rozhodování o vašem zařízení. Toto je považováno za chování, které omezuje vaše možnosti. Kromě předchozího seznamu může software, který nevykazuje dostatečný výběr:

  1. Zobrazte přehnaná tvrzení o zdraví vašeho zařízení.
  2. Ukládejte zavádějící nebo nepřesná tvrzení o souborech, položkách registru nebo jiných položkách ve vašem zařízení.
  3. Zobrazujte alarmujícím způsobem tvrzení o zdraví vašeho zařízení a vyžadujte platbu nebo určité akce výměnou za vyřešení údajných problémů.

CCleaner bezplatná verze

Společnost Microsoft sdělila společnosti BleepingComputer, že tato detekce se zaměřuje pouze na bezplatnou verzi, protože zahrnuje „nabídky“ jiného softwaru v balíčku.

Cílem naší potenciálně nežádoucí ochrany aplikací je zajistit produktivitu uživatelů. Detekujeme případy, kdy software nabídne instalaci jiného softwaru, který není vyvinut stejnou entitou nebo není vyžadován pro spuštění softwaru, bez ohledu na třetí stranu,“ vysvětlil Microsoft v prohlášení pro BleepingComputer.

Piriform se vyjádřil, že se domnívají, že se jedná o falešně pozitivní výsledek, a snaží se s Microsoftem odstranit detekci.

„Tuto klasifikaci jsme objevili v úterý po zprávách našich zákazníků o problémech s instalací CCleaner s Windows Defender. Věříme, že se jedná o„ falešně pozitivní “- jednáme s Microsoftem a brzy očekáváme řešení této záležitosti. „Zaznamenali jsme, že Windows Defender zřejmě klasifikuje bezplatnou verzi CCleaner jako„ potenciálně nežádoucí software “, ale ne placenou verzi. Zdá se, že tato klasifikace není způsobena žádnými nedávnými změnami na našem konci, protože Windows Defender je také stejným způsobem označovat další software Piriform, jako je Recuva (který již nějakou dobu nebyl aktualizován). “. „Zdálo by se také divné popsat software pro obnovu souborů Recuva, který by uživatel musel vynaložit na to, aby jej našel na našem webu a stahoval – jako„ potenciálně nežádoucí “, řekl David Peterson, generální ředitel CCleaner, pro BleepingComputer.

 

Poslední úprava: 19. 3. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.